دولت بهار

@dolatebahar Нравится 0
Это ваш канал? Подтвердите владение для дополнительных возможностей

دفتر ارتباطات مردمی دکتر احمدی نژاد:
021 7761 4023
ارتباط با دفتر دکتر احمدی نژاد:
@ahmadinejad_office
Гео и язык канала
Иран, Фарси
Категория
Telegram


Гео канала
Иран
Язык канала
Фарси
Категория
Telegram
Добавлен в индекс
08.01.2018 03:31
Последнее обновление
21.02.2019 19:11
Telegram Analytics
Самые свежие новости сервиса TGStat. Подписаться →
Alexandr Sergeevich
О деньгах в Telegram со щепоткой мотивации. Открыть канал →
@TGStat_Bot
Бот для получения статистики каналов не выходя из Telegram
112 771
подписчиков
~15.1k
охват 1 публикации
~346.1k
дневной охват
~28
постов / день
13.4%
ERR %
16.45
индекс цитирования
Репосты и упоминания канала
1813 упоминаний канала
59 упоминаний публикаций
1207 репостов
BLACK BOX|جعبه سیاه
کانال "خورشید "
کانال "خورشید "
کانال "خورشید "
کانال "خورشید "
کانال "خورشید "
کانال "خورشید "
مهر فردا
منتخب سیاست
منتخب سیاست
منتخب سیاست
منتخب سیاست
پيام دانشجو
منتخب سیاست
جبهه حزب الله
منتخب سیاست
کانال "خورشید "
جبهه حزب الله
بهارنامه
بهارنامه
بهارنامه
بهارنامه
بهارنامه
بهارنامه
بهارنامه
بهارنامه
بهارنامه
بهارنامه
بهارنامه
Каналы, которые цитирует @dolatebahar
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
کانال خبرگزاری فارس
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Elham.ir
Ahmadinejad.ir
Elham.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Elham.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Ahmadinejad.ir
Последние публикации
Удалённые
С упоминаниями
Репосты
دولت بهار 21 Feb, 18:18
🔴 دولت بهار/ 📽 مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ٢٠)

🔸دکتر احمدی نژاد: آزادی انسان به معنای اینکه آزادی انسان را محدود کند، آزادی نیست. منتها شما باید انسانی داشته باشید که درست تصمیم بگیرد و درست انتخاب کند، این کمال جامعه است. شرط اینکه انسان کامل شود، آزادی‌اش است. شما اگر به بچه‌تان اجازه تصمیم گیری و انتخاب ندهید، رشد می‌کند؟ انسان اگر اجازه انتخاب و تصمیم گیری نداشته باشد اصلاً رشدی به وجود می‌آید؟ نه/ مراقبت از فرزندان نه به معنای کنترل، بله من به بچه‌ام می‌گویم آنجا اشکال دارد. اما جای او نمی‌توانم تصمیم بگیرم. چطور می‌توانم جای او تصمیم بگیرم؟ اصلاً اینکه یک عده بگویند ما هدایت یافته‌ایم و ما باید بقیه را کنترل کنیم که منحرف نشوند، من می گویم ریشه استکبار و فسادها و دیکتاتوری‌ها از اینجاست، هیچ پیامبری خودش را بالاتر از ناس ندانسته است.

@dolatebahar
دولت بهار 21 Feb, 17:55
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۱۹)

🔸دکتر احمدی نژاد: در دوران ریاست جمهوری هم با همه وجود دفاع از آزادی را داشتیم. دقت کنید! تعداد مطبوعات مجوزدار در دوره ما سه برابر شد. اما یک مورد را بیاورید که من توقیف کرده باشم. نه شخص خود من و نه کابینه با هیچ کس برخوردی نکردیم.

من به شما بگویم تنها یک معاون مطبوعاتی بود که بد برخورد می‌کرد و من گفتم که عزلش کنید. چون من آن برخورد را قبول ندارم. یک بار هم هیات نظارت که متشکل از هر سه قوه است، از حوزه علمیه و سازمان تبلیغات در آن هست باضافه یک معاون وزیر و یک وزیر علوم، پنج تای دیگر غیر از دولت هستند.

من در دولت، تندترین برخوردی که با یک وزیر کردم، با وزیر ارشاد بود که چرا روزنامه شرق که به من توهین کرده بود را اجازه دادی که بسته شود. او می‌گفت که هیات نظارت بسته و من می‌گفتم که تو چرا داد نزدی؟ این ها ضبط است، سند است. چون می دانید که مذاکرات دولت سند است. بیرون هم اعلام کردم که من قبول ندارم. قوه قضائیه و جاهای دیگر ما داریم ضمن اینکه مگر سال 78 برخوردی که با مطبوعات شد را یادتان رفته؟ در دوره ما آنگونه شد؟ زمان آقای خاتمی مگر یکباره 50 تا روزنامه بسته نشد؟

من آن موقع هم کاره ای نبودم که اعتراض کنم، یک نفر بودم، مقاله نوشتم و اعتراض کردم، قبول نداشتم الان هم قبول ندارم. اما سال 78 در دوره آقای خاتمی دستگاه قضایی آمد 50 تا روزنامه را در یک روز بست.

در کل دوره ما شاید یکی، دو تا روزنامه بسته شده باشد. ولی شما می گویید که سیاه‌ترین دوره است. این قضاوت سیاسی است، قضاوت واقعی نیست. حتی وزرای ما که از مطبوعات شکایت می‌کردند من خواهش می‌کردم که پس بگیرند با اینکه حقشان بود. من خودم هم هیچ وقت شکایت نکردم، البته از بعضی از اشخاص چرا.

درمورد روزنامه سلام؛ آن موقع بنده یک آدم عادی بودم و به من تهمت مالی زد. من گفتم بیا اثبات کن، حق من است. یعنی شما چه می گویید؟ یک رسانه به یک شهروند تهمت مالی بزند و شما جواب هم می‌دهید تکرار کند و دو تای دیگر هم روی آن بگذارد.

ربطی به سعید امامی ندارد. من سال 76 از روزنامه سلام شکایت کردم. اول پاسخ دادم و گفتم آقای روزنامه سلام؛ شما اتهاماتی که به من زدید، خلاف است. من در عمرم یک ریال نه تخلف کردم و نه از بیت المال برداشتم. شما مرا به صدها میلیون و میلیاردها تومان سوء استفاده از بیت المال متهم کرده‌اید. آخر چرا؟ چرا این کار را کردید؟ دفعه بعد هم دوباره همانها را نوشت و چهار تا هم روی آن گذاشت. دوباره من پاسخ دادم و گفتم این بد است. آزادی مطبوعات اسمش تعدی به حقوق دیگران نیست. این اسمش آزادی نیست بلکه ظلم به دیگران است. شکایت کردم.

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 17:14
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۱۸)

🔸دکتر احمدی نژاد: مردم، پایه‌اند، حقشان است. حکومت جز تبعیت از مردم، وظیفه‌ای ندارد. هر جامعه‌ای، سرنوشت خودش را انتخاب می‌کند. اگر کسی رفت و قوم لوط شد، سرنوشتش هم قوم لوط است. نه اینکه این را بپذیریم. ما مگر جز تبیین و آگاه کردن مردم کار دیگری می‌توانیم بکنیم؟

هدایت همین تبیین است دیگر. ببینید! آن تصویری که از حکومت دارید، مشکل از همین جا در جمهوری اسلامی پیدا شد که می گوییم چون ما الان در حکومتیم، پس حقوقی علاوه بر آنچه مردم به ما داده‌اند، داریم. پس می‌توانیم مردم را کنترل کنیم، می‌توانیم تحمیل کنیم. از همین جا اشکال شروع می‌شود. در صوریتی که یک حکومت، دو ـ سه تا کار بیشتر ندارد.

اولاً باید ارزشهای مشترک را تبیین کند. اگر رفت یک ارزش من درآوردی را تبیین کرد، جامعه پس زد، نمی‌تواند بگوید جامعه مقصر است. چون این را از خودتان درآوردید. چند نفر از علما نزد من آمده بودند و صحبت زیاد کردند که تو لیبرال شدی و 45 دقیقه بار ما کردند. یکی از صحبتها این بود که تو راجع به حجاب اینگونه حرف می‌زنی. من توضیحاتی دادم و بعد یک سؤال کردم. گفتم شما یک کد بدهید که امیرالمؤمنین(ع) و پیامبر(ص) رفته باشند در خیابان و حجاب زن‌ها را کنترل کرده باشند، یک کد بدهید. بالاخره ما می گوییم پیرو پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) هستیم. گفتند کد وجود ندارد ولی حکم حکومتی است. گفتم یعنی چی حکم حکومتی؟ در عمل جواب هم نداده و به ضدش تبدیل شده است.

ما قرار بود تبیین کنیم، حقایق را بگوییم و اجازه دهیم مردم رشد کنند. حکومت باید تبیین کند و دوم اینکه موانع رشد را بردارد، موانع انتخاب آزاد را بردارد، بگذارد مردم آزاد انتخاب کنند. تا این را می گوییم، می گویند اگر مردم را آزاد بگذاریم، فاسد می‌شوند.

ببینید! این‌ها درد امروز است. در شورای انقلاب فرهنگی، گفتند تعطیلی‌های ایران زیاد است. نوروز و سایر جاها را کم کنیم. گفتم آقا زیاد نیست، شما اشتباه می‌کنید. یک گروه مأمور شدند، دو سال رفته‌اند که به نظرم نیم ساعت بیشتر وقت نمی خواست، بعد از دو سال به شورای انقلاب فرهنگی گزارش دادند که در دنیا کمترین تعطیلی مال یمن است که 64 روز است، بعد ایران است 77 روز و بقیه همه بالای 105 روز است. گفتیم خب، شما می‌گفتید تعطیلی ایران زیاد است، بفرما، این تعطیلی‌ها.

پیشنهاد این بود که عید فطر را دو یا سه روز تعطیل کنیم. دیدند آن نگرفت، ایران تعطیلی‌هایش کمتر از همه جاست، گفتند تعطیلی می‌دهیم مردم می‌روند فساد می‌کنند! یک ماه خودشان را ساختند و معنویت پیدا کردند و با تعطیلی می‌روند فساد پیدا می‌کنند. هشت نفر در این خط صحبت کردند، ضبط و سند است که اگر عید فطر را یک روز زیاد کنیم، مردم می‌روند فساد می‌کنند. من واقعاً خیلی ناراحت شدم. یعنی به انسان بودن خودم برخورد. گفتم آقای عزیز تو مگر می‌روی فساد می‌کنی؟ به چه حقی به مردم اینگونه نگاه می‌کنی؟ تازه این ملت ایران بیچاره‌ها که یک چادر می‌گیرند و یک پراید، وقتی هم که می‌خواهند بروند زن خانه دارد کار می‌کند و کتلتی می‌پزد و کنار رودخانه غذایی می‌خورند و برمیگردند. مگر تو فاسد هستی که مردم را فاسد می‌بینی؟

من معتقدم انسان‌ها در آزادی مطلق حق را انتخاب می‌کنند. اتفاقاً انتخاب ناحق مال محدودیت آزادی است. مثالش همین ایران خودمان قبل از انقلاب است که فساد ترویج می‌شد. حکومت فساد را ترویج می‌کرد. اما وقتی امام آمد و یک تصویر متعالی داد، مردمی که تحت او بودند، این را انتخاب کردند. همان مردمی که در فساد آزاد بودند. اتفاقاً مردم در فساد آزاد بودند و تشویق می‌شدند اما همان مردم امام را انتخاب کردند. اصلاً زیبایی کار خدا که به خودش تبریک می‌گوید "فتبارک الله احسن الخالقین" یعنی من یک موجودی خلق کردم که اگر او را آزاد بگذاری مرا انتخاب می‌کند. و الّا کنترل و بگیر و ببند....

آزادی مطلق هرج و مرج ایجاد نمی کند، البته معنای آزادی مطلق این نیست که هر کسی هر کاری که خواست، بکند. آزادی مطلق یعنی بتواند اما تجاوز به حقوق دیگران ممنوع است. اینجا تجاوز است، تعدی است، اینجا آزادی نیست. بعضی تنظیمات اجتماعی برای تأمین آزادی است. مثل چراغ راهنمایی و رانندگی. شما باید آزاد باشید و سفر کنید و از این طرف شهر به آن طرف شهر بروید.

قانون و قانونگذاری باید درجه آزادی را بالا ببرد. رشد و کمال انسان‌ها را بالا ببرد. و الّا قانونی که رشد انسان‌ها را سرکوب کند، قانون نیست. فهم مردم را خفه کند که قانون نیست. مشارکت و مداخله مردم را در تصمیمات کشور و فهم اقتصاد و سیاست خفه کند، آن قانون نیست. قانون باید آزادی‌بخش باشد و راه را باز کند.

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 16:20
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۱٧)

🔸دکتر احمدی نژاد: این مبانی نظری، یک مدل برای حکومت جهانی و حکومت انسانی و مشارکت عمومی و مدیریت مشترک جهانی است.

اگر مردم یک جایی به این نتیجه رسیدند که چیزی را می خواهند، محترم است، الزام نیست. مثلاً مردم پاکستان به این نتیجه رسیدند که ما ولایت فقیه می‌خواهیم، محترم است. ولی برای تمام بشریت الزام نیست.

آن که مردم می‌خواهند باید اجرا شود، تمام شد. ما اینجا می گوییم حق مردم، مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است، الزامی وجود ندارد، الا بالله باید این را بپذیرید.

اصلاً هر سیستم حکومتی، اگر مردم می‌خواهند، مردم خواسته‌اند دیگر...

راه‌های مختلفی هست برای اینکه بفهمیم مردم چه می خواهند. الان که سنجش خیلی آسان شده است.

هر حکومتی که بیاید، اصلاً مهم نیست چه کسی بیاید، مردم انتخاب کرده‌اند، هر حکومتی آمد، تمام تصمیماتش باید اولاً مورد خواست مردم و ثانیاً مورد رضایت مردم باشد. خارج از این، اختیاری ندارد. این بحث مبنایی است. همه دنیا می‌تواند این را عمل کند. مردم ژاپن همه جمع می‌شوند یک سیستم حکومتی برای خودشان انتخاب می‌کنند، محترم است. ما نمی‌توانیم بگوییم الا بالله باید بیایید و مثل ما شوید.

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 16:05
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۱٦)

🔸دکتر احمدی نژاد: وقتی یک ساختار تنظیم می‌کنید، در این ساختار اولاً باید توازن اختیار و مسئولیت باشد. نمی‌شود به یکی 100 واحد اختیار دهید و 2 واحد مسئولیت و به یکی دیگر 100 واحد مسئولیت بدهید و 2 واحد اختیار و بعد هم خیال کنید درست می‌شود، نمی‌شود. هرکس هر مدیری در سلسله مراتب، باید اختیارش با مسئولیتش متوازن باشد.

این توازن برای همه وجود دارد، برای رئیس جمهور وجود ندارد. الان اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است، پاسخگویی در قوه مجریه است.

اختیارات رهبری هم جداست. حالا رهبری را می گویند که در قبال مجلس خبرگان مسئول است. ولی رهبری هر چقدر اختیارات دارد همان قدر هم باید مسئولیت داشته باشد. این یک منطق عقلانی است. اگر هر جایی، نگوییم رهبری، مجلس... شما اصول را بپذیرید، هرجا اختیار می‌دهیم باید مسئولیت بخواهیم.

دوم، باید نظام تصمیم گیری، سلسله مراتبی باشد. مثلاً شما آمده‌اید مصاحبه، آیا می‌شود در مجموعه شما دو نفر جداگانه و همزمان راجع به اینکه این مصاحبه انجام بشود یا نشود اختیار کامل داشته باشند؟ می‌شود؟ فساد می‌شود. دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود.

ببینید! باید سلسله مراتبی باشد و معلوم باشد که در مجموعه شما چه کسی درباره این مصاحبه تصمیم می‌گیرد؟ پاسخگو هم باشد. اما دو نفر جدا، یکی شما را صدا بزند که اختیار مطلق هم داشته باشد و بگوید این سوالها را بپرس، اگر شما نپرسید فردا عزلت کند. یکی دیگر هم شما را صدا کند و بگوید باید این سوالها را بپرسی و نپرسیدی عزلت می‌کنم. بعد شما می‌بینید که سوالها با هم نمی‌خواند و متناقض است، این را بپرسید آن مسخره می‌شود. اصلا نمی‌شود! این منطق مدیریت است.

ما هم در قانون اساسی‌مان و همچنین در قوانین عادی که بعدا تنظیم شد، این توازن کامل بهم خورده. یعنی یک مجلس داریم که راجع به همه چیز تصمیم می‌گیرد، به کجا پاسخ می‌دهد؟ به هیچ جا. حتی نمی‌گذارد مردم بفهمند کدام نماینده به چی رأی داده که لااقل مردم یک نظارتی بکنند. مسائل مهم هم که در جلسه غیرعلنی است و حرفهایشان را می‌زنند و بعد که می‌خواهند رأی بگیرند، باز می‌کنند و رأی هم که مخفی است. این غلط است، این فساد است.

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 13:20
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۱۵)

🔸دکتر احمدی نژاد: بعضی بخش های قانون اساسی در ساختارها، باید تغییر کند.

مبانی خوب است ولی یک جاهایی باید شفاف شود، آمده ولی باید کاملاً شفاف شود. قانون اساسی که بخواهد دائماً تفسیر شود، قانون اساسی نیست. الان 177 اصل داریم و بالای 150 تا 160 تا تفسیر داریم! نگویید ما مخالف نظارت استصوابی هستیم. این تفسیرها خودش یک قانون اساسی جدید است.

ببینید! این‌ها باید به رأی مردم گذاشته شود چون خودش قانون اساسی است مثل اصل 44. اصل 44 یک چیز است و فارغ از درست و غلطش که نمی‌خواهم وارد محتوایش شوم، اما تفسیر اصل 44 درست نقطه مقابل خودش است. این قانون اساسی جدید است که باید به رأی ملت گذاشته شود. همه بدانند چه اتفاقی دارد می افتد، این حق مردم است. دقت می‌کنید.

یکی هم در ساختارهاست. مدیریت هر مجموعه، یک کشور، یک سازمان، یک روزنامه، یک مغازه، فارغ از اینکه چکار می‌خواهید بکنید، کدام طرف می‌خواهید بروید و آرمانها و مبانی‌تان چیست، از یک منطقی باید پیروی کند. این منطق عقل است. عنایت می‌کنید، اگر از این منطق پیروی نکردیم، کارآمدی ندارد.

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 13:05
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۱۴)

🔸دکتر احمدی نژاد: درست است که ایران در منطقه کم بارش است. اما اولاً تمام تمدن تاریخی ایران در همین منطقه بنا شده، ثانیاً آب که هست، ما درست استفاده نمی‌کنیم.

400 میلیارد مترمکعب به طور متوسط بارش داریم. از آسمان خدا به این سرزمین می‌فرستد. چقدرش را استفاده می‌کنیم؟ کمتر از 100 تایش را. از این 100 تا، حدود 90 تا 96 تا حدوداً استفاده می‌کنیم که 6 تا مربوط به شرب و صنعت است و 90 میلیارد آن مال کشاورزی است.

تمام متخصصین آب و کشاورزی ما اذعان دارند که الان در کشاورزی با راندمان 10 درصد داریم استفاده می‌کنیم. می دانید معنایش یعنی چی؟ یعنی از 90 میلیارد تقریباً 9 تا 10 میلیارد استفاده مفید می‌کنیم و 80 میلیاردش پرت است. بعد می گوییم آب نداریم. این ناسپاسی است.

دانش و علم امروز در خدمت و اختیار ماست که ما این بازدهی را بالا ببریم. شما فرض کنید در یک برنامه پنج ساله بازدهی کشاورزی را به 30 درصد برسانیم. دو ـ سوم 90 میلیارد صرفه جویی می‌شود، یعنی 60 میلیارد مترمکعب. 30 تا را می‌گذاریم پایین برود و ذخیره شود، با 30 تای دیگر می‌توانیم کشاورزی‌مان را در همین کشور دوبرابر کنیم. بعد می گوییم زمین نیست، جا نیست، جوان‌ها بیکارند.

ببینید! نگاه کلان به اضافه آن مبانی. من نمی‌خواهم بگویم همه مشکلات از آن مبانی است. بخش دیگر مال این است که تصمیم گیران کشور ما اصلاً دانش روز و مدیریت را ندارند. احاطه به ثروت ملی ندارند و نمی‌دانند چه داریم و چقدر می‌ارزد. مبانی را هم که گم کردیم و همه چیز مال حکومت و دولت است. الان 85 درصد ثروت کشور یا به نام دولت است یا در اختیار دولت است، دولت به معنای عامش است. چی در دست مردم است؟

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 12:50
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۱٣)

🔸دکتر احمدی نژاد: ما با همه وجودمان در دوران ریاست جمهوری، در رابطه با کرامت انسانی تلاش کردیم. منتها دولت در محدوده خودش، واقعیتش ما زورمان به بقیه نرسید.

ما می گوییم ثروت مال مردم است، اما الان دیدگاهی که حاکم است چیست؟ ثروت مال حکومت است. اگر خواست، به مردم می‌دهد، با منت سنگین. ولی اگر این را باور کنیم که ثروت طبیعی که در منشور آمده مال مردم است، آنوقت می آییم همه مردم را در یک تکه زمین به نام تهران انباشت کنیم؟ 9 میلیون نفر!

یک انسانی که باید وقتش را برای کمال خودش بگذارد، شناخت خدا و انسان و تجلی گری اسمای الهی، 40، 50 سال باید برای 50 متر آپارتمان بدود. خب، معلوم است که غلط است دیگر.

این همه زمین در کشور است، خدا برای کی گذاشته است؟ غیر از همین مردم؟ کافی است که ما طراحی‌مان را عوض کنیم، دانش هم به ما کمک می‌کند. نظریه ما را تائید می‌کند که این مدل شهرسازی غلط است. تمام ثروت کشور را در تهران انباشت کرده‌ایم، مگر می‌توان در تهران تولید کرد؟ فقط باید این دست آن دست کرد.

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 12:35
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۱٢)

🔸دکتر احمدی نژاد: (40 سال است که حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، فقها و مراجع هستند و فعال‌اند!) خب چی؟ خروجی‌شان را بگویید. اینکه هستند حقی ایجاد نمی‌کند.

حرف زیاد زده شده اما راجع به اصل انسان حرفی که بیاید و مبنای عمل در نظام اجتماعی قرار بگیرد، کدام است؟ شما به من بفرمایید.

آخر این اقتصاد ما بر پایه کدام تعریف از انسان است؟ انسان سرمایه داری؟ انسان سوسیالیستی؟ یا انسان لیبرال؟ کدام انسان؟ انسان اسلام این است واقعاً؟ نظام اجتماعی‌مان چه؟ همین نظام رسانه‌ای‌مان؟

یعنی شما در رسانه هستید، مسئولین رسانه در ابتدا می گویند که تعریفمان از انسان این است و بر این اساس شما رابطه‌تان با دیگران تنظیم می‌شود، اخلاق رسانه‌ای‌تان تنظیم می‌شود؟ نیست، برادر من! تعطیل شده. شهید مطهری بود که همه رفتند. افراد یک حرفهای پراکنده زده‌اند اما نوعاً به انسان وارد نمی‌شوند.

چون انسان اسلام، خیلی متعالی است. جایگاه انسان در منظر خدا خیلی بالاست. انسان الان زیر دست و پا له شده و چی برای کسی در کل دنیا باقی مانده؟ در ایران هم همینطور. الان مردم چه کرامتی دارند؟ برای یک کیلو گوشت باید پنج ساعت در صف بایستد. کرامتی برایش مانده؟ اجاره خانه‌اش را ندارد بدهد. آیا برایش کرامت مانده؟ شرمنده زن و بچه‌اش است، کرامتی برایش مانده؟ چه کرامتی؟

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 12:20
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۱۱)

🔸دکتر احمدی نژاد: اصل این است که اگر ما روی انسان با هم تفاهم نکنیم، روی اقتصادش می‌توانیم تفاهم کنیم؟ چطور می‌توانیم تفاهیم کنیم؟ روی مدیریتش، روی حوزه سیاسی‌اش می‌توانیم تفاهم کنیم؟

یک نظام اجتماعی باید روی پایه تئوری و نظریه مستقر شود. (مبانی قانون اساسی هست. مبانی انقلاب هم مشخص است) پس چرا اقتصادمان اینطوری است؟ گیر کجاست؟

40 سال پیش مقتضیات زمان و فضای اجتماعی انسان را تعریف کردیم. 40 سال جلو آمده‌ایم، نباید این را گسترش دهیم؟ نباید این مفهوم را عملیاتی کنیم؟ آن موقع در چلنج به قول شما با مارکسیت‌ها بودیم. با مادی گراها بودیم و یک حرف حقی را زدیم و پایه‌اش را گفته‌ایم. امروز می‌خواهیم یک نظام اجتماعی را اداره کنیم. با آن نمی‌شود و باید توسعه پیدا کند.

بعد از انقلاب، جریان نظریه‌پردازی متوقف است. متوقف نه به معنای اینکه هیچ حرفی زده نشده. آن تعریفی که امام و شهید مطهری و شریعتی و دیگران از انسان کردند و جامعه براساس آن به حرکت درآمد، باید گسترش پیدا کند و تبیین به روز شود و بر پایه آن اقتصاد تعریف شود.

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 12:05
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۱۰)

🔸دکتر احمدی نژاد: اجازه بدهید یک خاطره برایتان می گویم. یک موقع شورای انقلاب فرهنگی بودیم که می‌گفتند شورایی پنج سال قبلش تحت عنون شورای اسلامی کردن علوم انسانی درست شده که می‌خواهند گزارش دهند. آمدند و مفصل صحبت کردند. در آخر گفتیم حالا با این صحبتهای شما چکار کنیم؟

گفتند هم اجازه دهید، هم پول دهید تا یک موسسه تحقیقاتی راه بیندازیم و راجع به این تحقیق کنیم. گفتیم شما پنج سال است که دارید پول می‌گیرید و شورای اسلامی کردن علوم انسانی درست شده، بودجه گرفته‌اید.

ضمن اینکه بعضی مؤسسات هست که 20 سال پیش در قم و تهران درست شده و وظیفه و ادعایشان این بوده که پول و بودجه دهید، ما می‌خواهیم علوم انسانی را اسلامی کنیم. خروجی‌اش چه بوده؟ بحث مفصل شد تا به اینجا رسید که من خدمت دوستان گفتم مشکل این است که شما نمی‌خواهید به موضوع اصلی وارد شوید.

شما فکر می‌کنید یک علوم انسانی در غرب درست شده که همه غیراسلامی است، بعد می‌خواهید همین موجود را بگیرید، پیچ و مهره‌هایش را تغییر دهید و اسلامی‌اش کنید. این غلط است. آن یک اندیشه است که بروز کرده. فرض کن ریاضیات پنجم دبستان است و شما می‌بینید که اقناع نمی‌شوید و تلقی‌تان بالاتر از این است. بالاتر را باید عرضه کنید.

همه کسانی که در این حوزه وارد شدند، نیامدند از انسان شروع کنند. موضوع انسان است، علوم انسانی را که می‌خواهید تعریف کنید اول باید انسان را تعریف کنید. این اقتصاد سرمایه داری مالِ آن انسان لیبرالی است که تعریف شده. شما بدون اینکه انسان را تعریف کنید، می‌خواهید اقتصادش را تغییر دهید. جامعه شناسی و روانشناسی‌اش را تغییر دهید. این اصلاً بیشتر به لطیفه شبیه است.

اما چرا نمی‌خواهند به این وارد شوند؟ برای اینکه به نظرم اگر دوباره وارد شویم و انسان را از دیدگاه انقلاب، اسلام، حقیقت انسانی تعریف کنیم، بسیاری از این مناسبات اجتماعی، جایگاه‌ها، نسبت‌هایی که الان در جامعه برقرار شده همه باید زیر و رو شود.

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 11:50
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۹)

🔸دکتر احمدی نژاد: مبانی منشور بسوی بهار با مبانی قانون اساسی مطابقت زیادی دارد. آنجا که در مقدمه اصولی که انسان و حقوق جامعه و مردم را تعریف می‌کند انطباق زیادی دارد.

خیلی از ساختارها باید تغییر کند، مثل قوه قضائیه. قوه قضائیه متمرکز، با این اختیارات نامحدود بدون هیچ مسئولیت و پاسخگویی اصلاً نقطه مقابل عدالت است. امکان ندارد شما بتوانید عدالت را با این پیاده کنید. یا این عدم توازن در اختیار و مسئولیتی که بین قوای گوناگون وجود دارد، ریشه مفاسد و ظلم و عدم تعادل‌های اجتماعی است. از دل این نمی‌توانید تصمیماتی به نفع مردم بیرون بیاورید.

شاید یک موقعی مثل شما یا مثل خیلیها فکر می‌کردیم اگر این سه تا کار را انجام دهیم، درست می‌شود بعد هرچه جلوتر آمدیم دیدیم مثل اینکه مسئله عمیق‌تر است. در حوزه مبانی و آرمانها دچار مشکل شدیم.

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 11:35
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۸)

🔸دکتر احمدی نژاد: همه انسان ها برابر خلق شدند، حقوق برابر دارند، کسی حق سیطره بر دیگران را ندارد را به صراحت آورده‌ایم. به محض اینکه برتری از دیگران در ذهن کسی خطور کند، همانجا از انسانیت ساقط است. ببینید! ریشه تمام فسادها و ظلم‌ها و استکبار همین جاست. چون باورش این است که برتر از دیگران است. کسی خودش را برتر از دیگران نداند، ظلم می‌کند؟

منشور نهضت بسوی بهار در همه جای دنیا به درد می‌خورد. جهانی است. الان مشکل جامعه چیست؟ اینکه یک عده بر ثروت و قدرت جامعه سیطره پیدا کرده‌اند و اکثرت مردم صدایشان به جایی نمی‌رسد. این غلط است و اسلام نیست.

از سالهای 63، 64 من به این باور رسیدم که یک جای کار اشکال دارد.

همین که کجای کار اشکال دارد، همینطوری جلو آمدیم و شفاف شده تا به این رسیدم که ما هم در مبانی آرمان‌ها دچار مشکل شدیم و هم در راهبردها دچار مشکل شدیم که وضع جامعه اینطوری شده.

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 11:20
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ٧)

🔸دکتر احمدی نژاد: در نهایت می رسد به اینجا که همه به همدیگر احترام بگذاریم و به حقوق همدیگر تجاوز نکنیم. همه در تعیین سرنوشت، اظهارنظر و نوع اندیشیدن حق دارند. همدیگر را به رسمیت بشناسیم. کسی حق ندارد خودش را برتر از دیگران بداند.

بیشتر خط سیر و معیار را می گوییم، نه چارچوب. اگر چارچوب بخواهد آدمها را دوباره محدود کند و مبنای برخورد آدمها با هم شود، نه.

الان در جامعه از برخوردهای گوناگون یک فهمی هست که مردم می گویند این رفتار خوبی بود یا نبود، محترمانه بود، غیراحترام آمیز بود. اینکه یک خط کش میلیمتری درست کنیم و روی آدمها بگذاریم را از مبنا قبول نداریم چون در آخر به برتری جویی می‌رسیم. در واقع یک کسی باید خودش را برتر از دیگران بداند تا بتواند دیگران را اندازه گیری کند.

ما در دستورات دینی‌مان داریم که می‌گوید همیشه خودتان را پایین‌تر از دیگران بدانید. وقتی به جوان‌تر از خودتان می‌رسید بگویید این جوانتر از من است، خیلی بهتر از من است چون کمتر از من گناه کرد. اگر به بزرگتر از خودتان می‌رسید، بگویید این خیلی بهتر از من است چون از من بیشتر عبادت کرده و عمل صالح انجام داده. این‌ها هیچکدام برای سیطره بر دیگران نیست. اما ذهن‌های ما قالب بندی شده و همیشه دنبال چارچوب‌هایی هستیم که برتری یک عده نسبت به یک عده را نشان دهد. نشان دهد که چه بشود؟ حق اجتماعی می‌آورد؟

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 11:07
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۶)

🔸دکتر احمدی نژاد: اصلاً چرا ما باید برویم اندازه بگیریم؟ اگر تجلی پیدا کرده باشد... اینکه همراهی کند به این معنا نیست که یک نفر خلیفه‌الله کامل شده باشد و همراهی کند. همه انسان‌ها به یک نسبتی خلیفه‌الله هستند. خلیفه‌الله کامل و اعظم داریم و همه انسان‌ها باید به او برسند. مثلاً بگویید چه صفتی؟ صفت علم. کسی که علمی در جامعه نداشته باشد، جامعه او را به عنوان عالم می‌پذیرد؟ نمی‌پذیرد. باید یک علمی از خودش بروز دهد. هر چقدر بروز دهد. ضمن اینکه این صفت‌های الهی را بروز دادن برای سیطره بر دیگران نیست. برای برتری بر دیگران نیست.

یک کسی یک نظریه علمی می‌دهد و شما عالم دیگری هستید و بررسی می‌کنید و به او ایراد عقلی می‌گیرید. ایراد مستدل، تأیید می‌کنید یا رد می‌کنید. یک نفر دیگر می‌آید و نظر شما را رد می‌کند. این سیر تا الی مطلق ادامه دارد. علم که ته ندارد.

هر کسی در هر جای دنیا علمی را بروز داد، ارزشمند است ولو نسبی. مثال می‌زنم؛ الان کلاس دوم، سوم دبستان ما ریاضیات می‌خوانند. دکترای ریاضی دانشگاه هم ریاضی می‌خواند. آیا او می‌تواند بگوید این علم نیست؟ نمی‌تواند بگوید. ریاضی دوم و سوم دبستان هم علم است و ارزشمند است. منتها خیلی نسبت به علم یک استاد ریاضی دانشگاه محدود است.

در مهربانی که صفت خداست، بیاییم. مهربانی ادعایی است؟ کسی ادعا کند که من مهربانم؟ کسی مهربان باشد، همه می‌فهمند، با وجودمان می‌فهمیم.

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 10:50
🔴 دولت بهار/📽 مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۵)

🔸دکتر احمدی نژاد: حتی کسی که موحد نیست و کافر است یعنی به توحید اعتقاد ندارد هم می‌تواند واجد اخلاقیات مندرج در متن نهضت به سوی بهار باشد، منتها در کجا؟ دقت کنید. این دعوت ترجمه یک آیه است. « قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ تَعَالَوْا إِلَىٰ كَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ » اگر کسی مطلق اعتقادی به خدا ندارد، ما اول راجع به این با او بحث می‌کنیم. دعوا و کشتار نمی‌کنیم. اجازه اظهارنظر و گفتگو می‌دهیم تا همدیگر را قانع کنیم. اگر به این وحدت نظر راجع به توحید رسیدیم بعد سراغ ارزشهای مشترک می‌رویم. نمی‌گوییم تو حتماً بیا مثل ما نماز بخوان، احکام ما را رعایت کن بلکه می گوییم احکام خودت را رعایت کن اما روی ارزشهای مشترک مثل عدالت، آزادی، کرامت انسان کار می‌کنیم. با هم جلوی ظلم می‌ایستیم، از عدالت با هم پشتیبانی می‌کنیم. ما اصلاً به کسی نمی‌گوییم بیا شکل ما بشو بلکه می گوییم هر انسانی شکل حقیقت خودش باشد همان که خدا آفریده.

@dolatebahar
دولت بهار 21 Feb, 10:35
🔴 دولت بهار/📽 مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۴)

🔸دکتر احمدی نژاد: این حرف عقلانی است، ما می گوییم انسان‌ها همه واحد آفریده شده‌اند. شما می گویید دو تا آفریده شده‌اند؟ یعنی خدا در خلق انسان‌ها، تبعیض گذاشته؟ این‌ها اندیشه ناب شیعه است. حرفهای امیرالمؤمنین(ع) است که می‌گوید " لاتکن عبد غیرک ". یعنی بنده هیچکس نباش. این قرآن است که می‌گوید پیامبران آمده‌اند « وَ يَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَ الْأَغْلَالَ الَّتِي كَانَتْ عَلَيْهِمْ » انسان‌ها را از هر قیدی آزاد کنند. این آیه قرآن است، منتها ما داریم استدلال می‌کنیم. می گوییم انسان یعنی اندیشه، انسان یعنی اراده، انسان یعنی تعقل، هر نوع که اینها را محدود کنید انسان را از انسانیت انداخته‌اید. این یک استدلال است و اگر بخواهید آن را رد کنید باید استدلال خلاف آن را بیاورید.

@dolatebahar
دولت بهار 21 Feb, 10:19
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ٣)

🔸دکتر احمدی نژاد: تمام پیامبران آمدند و همین حرفها را زدند. بسیاری از اینها آیه و روایت است، منتها ما آیه و روایت را نیاوردیم، جداگانه این ها مستند است برای اینکه استدلالی است.

فقه در این حوزه نیست، اینجا حوزه نظریه است. فقه نظریه‌ای ما پوسته است یعنی حوزه احکام است. این حوزه اندیشه و مبانی است. حوزه راهبرد است. پس فقه مصطلح ما اینجا اصلاً کار و دخالتی ندارد. این برآمده از اندیشه ناب توحیدی است.

این ها فهم ماست. البته شما رد آن را در اندیشه‌های شهید مطهری، علامه طباطبایی، شهید صدر می‌بینید و رد آن در نهج البلاغه پیداست.

این منشور، عقیده دارد، مرز ندارد. نهضت انسانی مرز ندارد. پیامبران مگر مرز داشتند؟ پیامبران اولوالعزم مرز داشتند؟ کتابشان چه بوده؟ ناس بوده، همه بشریت.

ما می گوییم همه حول ارزشهای مشترک فطری زیر سایه توحید بیایید، با هم کار کنیم.

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 10:04
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ٢)

🔸دکتر احمدی نژاد: این منشور فقط یک متن اخلاقی صرف نیست، مبانی و راهبرد است و در بعضی جاها حتی در حوزه اقتصاد کاملاً شفاف است، مسئله اصلی امروز جوامع است و در بسیاری از جاها معون آزادی و کرامت انسان است و بعکس محدودکننده آزادی و کرامت انسان است. اینجا قشنگ تعریف کرده است.

ما 50 سال است که به این مفاهیم رسیده‌ایم. منتها طبیعی است انسان وقتی تجربه و مطالعه می‌کند و سنش می‌گذرد، مفاهیم هم عمق پیدا می‌کند، شفافیت بیشتری پیدا می‌کند. مفهوم آزادی همیشه برای ما بوده و حقیقتی بوده است و اصلاً برای همین انقلاب کردیم. منتها وقتی به مرور آمدیم، چالش‌هایی پیرامون مبحث آزادی انسان درست شده، ما هم این را شفاف کردیم که هیچ احدی حق ندارد آزادی انسان‌ها را به هر بهانه‌ای محدود کند.

اصل منشور بسوی بهار، تعریف از انسان است، روند تحول جامعه بشری در طول تاریخ است. یعنی ما اول از فرآیند ظهور گفته‌ایم. فرآیند ظهور یعنی حوادثی که اتفاق می افتد، خلقت انسان و پدیده‌ها همه هدفمند است و در چارچوب یک نظام کمال جوست که اسم آن را فرآیند ظهور گذاشته‌ایم. گفته‌ایم از اول خلفت، خدا دارد ظهور می‌کند. انسان می‌خواهد ظهور کند. انسان کامل به نمایندگی از هر دو می‌خواهد ظهور کند.

یعنی ما در این فرآیندیم که خیلی معنای اجتماعی دارد. اگر شما یک مهندسی معکوس، از آن حکومت مطلوب یا جامعه مطلوبی که در ذهن هم هست، بکنید، این فرآیند خیلی معنا پیدا می‌کند. یعنی هر اتفاقی که به آن فرآیند کمک کند، درست است. مقابلش بایستد، غلط است. ما باید آن فرآیند را تقویت کنیم. فرآیند همگرایی انسان‌ها، فرآیند شناخت شخصیت انسان، کرامت انسان، احترام به انسان، آزادی انسان‌ها.

🆔 @dolatebahar
Attached file
دولت بهار 21 Feb, 09:47
🔴 دولت بهار/ مصاحبه دکتر احمدی نژاد با اعتماد آنلاین درباره منشور نهضت به سوی بهار (بخش ۱)

🔸دکتر احمدی نژاد: شما گفتید قبل از انقلاب هم این حرف‌ها بوده، بله بوده و هر روز باید باشد. توجه کنید که هر نظام، ساختار و جهت‌گیری‌ای باید بر یک سلسله مبانی پایداری استوار باشد. اگر تعریفمان از انسان، روند تحول جامعه به روشنی بیان نکنیم چطور می‌توانیم اقتصاد و سیاست و مدیریت را تعریف کنیم؟ مشکل این است.

ببینید! اصل حرف راجع به انسان و عدالت و آزادی است که حرف تاریخ بشر است. اما در دوره ما تبیین و معرفی و دسته بندی جدید است. اتفاقاً شما هر موضوع اجتماعی را سؤال کنید براساس این می‌شود پاسخ داد.

الان دنیا چگونه اداره می‌شود؟ نظام سرمایه داری یا نظام سیاسی حاکم بر جهان بر پایه تعریفی از انسان و روند تحول جامعه است. سیر تحول انسان در طول تاریخ و جوامع چه بوده؟ و انسان چیست؟ اگر ما بخواهیم تغییراتی در محیط اجتماعی و سیاسی بوجود بیاوریم، لاجرم باید برگردیم و انسان و مفاهیم پایه مربوط به انسان را بازتعریف کنیم.

الان آزادی در کشور ما چالش نیست؟ چالش اصلی است. عده‌ای به جد معتقدند که آزادی به معنای حقیقت آزادی اصلاً معنا ندارد و به خودشان حق می‌دهند که تک تک مردم را کنترل کنند

🆔 @dolatebahar
Attached file